• Vitajte v ZSS Salustia - SZSZI Salustia
Jazyk/Nyelv 

Bohatá úroda – odmena za usilovnú prácu

collage 12

V rámci aktivít zameraných na rozvoj pracovných zručností sa prijímatelia sociálnej služby Domova sociálnych služieb Čeláre – Kirť spolu s inštruktormi sociálnej rehabilitácie už tradične, začiatkom septembra pustili do záhradných prác spojených so zberom dopestovanej úrody.

Okrem záhradných prác spojených s úpravou a údržbou záhrady, nepochybne najväčšiu radosť našim prijímateľom prinášajú plodiny, ktoré sa im podarilo dopestovať, ako napríklad: paradajky, papriky, uhorky či kukuricu. Touto čerstvou zeleninou si obohacujú svoj jedálny lístok. Dopestovali aj malé čili papričky, ktoré sú vo všeobecnosti nenáročné rastlinky a zvládnu to aj menej skúsení pestovatelia. Papričky potom naši prijímatelia zavárajú a aj sušia.

Keďže záhradu je potrebné pomaly pripravovať na zimu a dopriať jej zaslúžený oddych, všetci mali plné ruky práce. Naši prijímatelia dokazujú každodenne svoju šikovnosť a pracovitosť, inak tomu nebolo ani v tento deň, kedy bolo na pláne vyčistenie kukuričného políčka  a zber dozretých plodov, ktoré sa v našej záhradke urodili. 

Úroda kukurice bola naozaj bohatá a tak po jej zlámaní, nasledovala tá ľahšia časť práce – kukuricu očistiť, uvariť a do sýtosti si ju vychutnať. Neskôr popoludní sa ešte prijímatelia spolu s inštruktormi sociálnej rehabilitácie pustili do krájania cibule, papriky a paradajok. Spoločne tak pripravili chutné kotlíkové lečo, jeho vôňa prilákala aj ostatných prijímateľov a spoločne si na ňom všetci pochutili. 

Zapísala : Mgr. Miroslava Oravcová – sociálna pracovníčka 

Priložené fotografie