• Vitajte v Domove sociálnych služieb Čeláre - Kírť
Plán a režim návštev v DSS Čeláre-Kirť od 11.4.2022 [PDF - 91kB]

Návšteva v GEOPARKU - Ipolytarnóc

geopark (3)

Dňa 16.6.2022 sme pre našich prijímateľov sociálnej služby pripravili zájazd do Národného parku v Ipolytarnóc v Maďarsku, kúsok od hraníc so Slovenskou republikou. Nakoľko tento Národný park sa nachádza na území Maďarskej republiky najväčší záujem o prehliadku parku prejavili prijímatelia s maďarskou národnosťou.

Vstupnou bránou k náučným chodníkom je expozícia Micenového lesa,  starého 20 miliónov rokov. Tvoria ho chodníky a mostíky cez jazierka, sú tu aj reprodukcie pravekých živočíšnych druhov, ktorých skamenené otlačky sa našli práve na tomto mieste. Našim prijímateľom sa táto časť prehliadky veľmi páčila. Príjemné prostredie a dobré počasie im dodali takú náladu, že vyliezli aj na reprodukcie pravekých zvierat,  aby sa mohli na nich odfotiť. Našli sme tu  informačné tabule aj v slovenčine.

Po zakúpení vstupeniek sme absolvovali potulky geologickým chodníkom. Popri  chodníku sú vzácne pozostatky dávnych čias, ktoré sa na tomto území zachovali vďaka vulkanickej činnosti. Prehliadka so sprievodcom,  ktorý bol veľmi ochotný a svoje zabehnuté tempo nám prispôsobil trvala dve hodiny (obvykle takáto prehliadka trvá cca 1 hodinu). Prijímatelia aktívne diskutovali so sprievodcom, ktorý im odpovedal na ich zvedavé otázky, dokonca im dovolil dotýkať sa pravekej borovice. V usadeninách, ktoré sa tu nachádzajú mohli pozorovať množstvo žraločích zubov, ale aj pozostatky rají a kostí pravekých rýb, ďalej kostí krokodílov, delfínov a morských kráv. So zatajeným dychom obdivovali stopy dávnych zvierat zo sveta praveku starých vyše 17 miliónov rokov. 

Po náučnom chodníku sme prešli v špirále času, ktorá nás každým  krokom  posúvala o 15 tisíc rokov späť. Po prehliadke  sa naši výletníci išli naobedovať, po obede si mohli vychutnať trošku iné chute zmrzlín, na aké sme zvyknutí na  Slovensku, napríklad: kokos so slivkami, ríbezľová s čokoládovými kúskami, maková, slaný karamel, citrón bez cukru... 

Tí odvážnejší sa s doprovodom vybrali na prechod korunami stromov. Tí, ktorí to absolvovali, boli na seba nesmierne hrdí. Na záver nášho programu sme navštívili 4D kino, kde sa premietali animácie pravekého sveta. V kine sa všetkým veľmi páčilo, bolo to, ako keby sme sa zrazu všetci ocitli v praveku.

Výlet sa nám vydaril, veríme, že krásna príroda  na nás mala blahodarný vplyv a budeme na tieto zážitky dlho spomínať.

Zapísala Mgr. Mária Víziová - sociálna pracovníčka

Priložené fotografie