• Vitajte v ZSS Salustia - SZSZI Salustia
Jazyk/Nyelv 

Potulky v ríši rozprávok – návšteva Vígľašského hradu a Haličského zámku

Potulky 2023 (22)

Potulky za účelom objavovania krás Slovenska sme zahájili už v minulom roku a teraz sme sa v nich rozhodli pokračovať. Na deň 28.06.2023 bola naplánovaná služobná cesta do Kremnice a my sme tak rozmýšľali, prečo nevyužiť túto príležitosť aj na objavovanie krás ďalšieho kúta Slovenska?

Prijímatelia SS sa veľmi pripravovali a tešili na návštevu Mincovne v Kremnici, kde pre veľký záujem zo strany základných škôl nás odmietli, preto sme si počas prechádzky v centre mesta stanovili nové ciele našej cesty. Naplánovali sme si návštevu hradu vo Vígľaši a Haličského zámku.

Počas čakania na vstup do hradu sme obdivovali okolie a kochali sa krásou prírody. Prehliadka prijímateľov natoľko zaujala, že sa v nich vynorilo množstvo otázok, vďaka ktorým viedli intenzívny rozhovor so sprievodkyňou, ktorá im ochotne zodpovedala všetky otázky. Po ukončení prehliadky hradu si kúpili suveníry – mince, kľúčenky a pod. a niektorí sa zapísali aj do knihy návštev.

Nastal čas obeda, ktorý si vychutnali v motoreste, na terase s krásnym výhľadom. Výber  jedál bol veľmi bohatý, preto si každý vyberal podľa vlastnej chuti. 

 Poobede sme zamierili do Haličského zámku. Krása a bohatstvo Haličského zámku nás už z ďaleka ohúrila. Cítili sme sa v ňom ako v rozprávke. Pani Helenka aj poznamenala, že sa cíti ako v ríši rozprávok, akurát chýba Popoluška z rozprávky. Chutná kávička a zákusky už boli iba čerešničky na torte. Všetci boli očarení z prekrásneho prostredia. Neverili vlastným očiam, že kávičkujú v takom prepychu. Počas odpočinku v bohato ozdobenej sedačke pospomínali na časy, keď ešte v zámku bolo zriadené zariadenie o ktorom im rozprávali niektorí naši prijímatelia sociálnych služieb.

Milo nás prekvapilo a zohrialo pri srdci, keď po príchode do zariadenia nám výletníci poďakovali za nádherný deň! 

Zapísala: Mgr. Silvia Györgyiková – sociálna pracovníčka

Priložené fotografie