• Vitajte v ZSS Salustia - SZSZI Salustia
Jazyk/Nyelv 

Stavanie mája

1

Stavanie májov má korene v dávnej minulosti. Korene tejto tradície siahajú až do obdobia antiky. V slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti a dostatku plodov.

Tradície sú na to, aby sa zachovávali a tohto sa držíme aj my v DSS Čeláre-Kirť. Dňa 28.apríla 2023 sme si pripomenuli tradíciu našich predkov – tzv. „Stavanie mája,“ ktorej symbolika spočíva v oslave víťazstva jari nad zimou. 

Zvyk stavať máj sa ujal aj u našich prijímateľov sociálnej služby a bez toho si už jar ani nedokážu predstaviť. Každoročne vyzdobia pestrofarebnými stužkami z krepového papiera kruh pod vrcholcom mladého stromčeka. Vytvoria sprievod a za doprovodu hudby a piesní ako napríklad „Máj, máj, máj zelený ...“ „Staviame my máje ...“ a mnohých ďalších veselých ľudových piesní sa sprievod presunie areálom DSS až k administratívnej budove, kde po krátkom príhovore a programe sa máj vztýči a ukotví. 

Aj napriek tomu, že nás pri stavaní mája tento rok slniečko potešilo svojimi lúčmi, ešte nás veľmi nezohrialo. Veríme, že aj náš „máj,“ ktorý sme postavili na oslavu jari privolá čo najskôr teplé slnečné lúče a tie nám budú spríjemňovať nasledujúce jarné a letné dni.

Zapísala : Mgr. Miroslava Oravcová – sociálna pracovníčka

Priložené fotografie